מעקות זכוכית – כל מה שצריך לדעת מבטיחות ועד עיצוב

מעקה זכוכית – יופי ובטיחות כאחד

על אף שנראה כי הנוכחות שלהם בחיינו הפכה מסיבית רק לאחרונה, למעשה מעקות (כן, בעברית הרבים של מעקה זה מעקות), נמצאים איתנו די הרבה זמן ומשמשים כפונקציה בטיחותית שמגנה עלינו במרפסות, בגשרים, בבריכות ובגרמי מדרגות. המעקות אמנם היו עשויים בעבר הרחוק בעיקר מחומרי הגלם הנפוצים אז, כמו למשל עץ או חימר, אך עם ההתפתחויות הטכנולוגיות נוספו עוד ועוד חומרי גלם, ביניהם זכוכית, ברזל, בטון ואבן, וכיום ניתן למצוא מעקות בכל הגדלים והצורות, עשויים חומרי גלם מסוג אחד או כשילובים שחלקם סטנדרטיים וחלקם יוצאי דופן.

אנו נתמקד במאמר זה במעקות זכוכית ונסביר מדוע הם המתאימים ביותר לבית שלכם, מה כולל תהליך ההתקנה שלהם וכמובן מהן העלויות. בקיצור, כל מה שאתם צריכים ורוצים לדעת על מעקות זכוכית, תמצאו כאן אצלנו.

מעקות זכוכית נחשבים לאחד מהטרנדים האדריכליים השכיחים ביותר בארץ בשנים האחרונות, במיוחד לנוכח התרחבות בניית התמ"א 38, שנוסף למרכיב הבטיחותי החשוב שלה – הממ"ד – יש בה גם אלמנט אינטגרלי וכיפי ביותר, הוספת מרפסת. 

אין זה פלא שמעקות הזכוכית פופולריים כל כך. למעקות המודרניים יש מגוון עיצובים שגם משתלבים נהדר בבית ומוסיפים מאוד למראה שלו, וגם מהווים אלמנט בטיחותי, שתי פונקציות חשובות ביותר שהן אידיאליות למי שזקוק למעקה בבית, בין אם זהו מעקה למרפסת או למדרגות שעולות לקומה השנייה או לגג.

אבל למעקות הזכוכית יש עוד שני יתרונות נוספים שכדאי להתייחס אליהם: הם נוחים לתחזוקה, שום כתם או לכלוך לא יישאר עליהם לאורך זמן אם תקפידו להעביר מטלית לחה מדי פעם. והם גם עמידים מאוד ולא צוברים אבק, עובש ושאר מרעין בישין, אפילו אם הם ממוקמים במרפסת חיצונית שחשופה לגשם ולרוח, לשמש ולחום, פשוט כי זכוכית היא חומר שאינו סופג רטיבות או רגיש לפגעי מזג האוויר, דבר שגם עוזר כמובן לשימור דוגמה או צבע מיוחד שבחרתם עבורה. אין סכנה שהצבע או הדוגמה ידהו או יאבדו מחדותם, אל דאגה. ודבר אחד אחרון לבי מעקות זכוכית – השקיפות שלהם ומעבר האור בהם, מאפשר גם להכניס את הנוף אליכם הביתה דרך המרפסת.  

תחום החיפוי והזיגוג עבר אף הוא שינויים לא מעטים, ובשנים האחרונות במיוחד הוא הפך לטרנד עיצובי בעיקר כחיפוי לקירות המטבח, שם הוא החליף את חיפוי הקרמיקה המסורתי.

אלו מעקות זכוכית קיימים?

באופן כללי ניתן לחלק את סוגי מעקות הזכוכית לשלושה סוגים מרכזיים, לפי האזורים שלהם בבית – מעקה זכוכית למדרגות פנימיות, מעקה זכוכית למרפסת ולמדרגות חיצוניות ומעקה זכוכית לבריכה. כל המעקות מכל הסוגים צריכים לעמוד בתקנים רשמיים מחייבים.

התקן הישראלי למעקות (תקן מס' 1142) וכן 3 התקנים הישראלים העוסקים בזיגוג בבניינים (תקן מס' 1099 על 3 חלקיו), מחייבים שכל מעקות הזכוכית ייוצרו מזכוכית בטיחותית (מחוסמת או רבודה), בגובה של 105 ס"מ לכל הפחות, למעט לאורך שיפוע המדרגות, שם הוא צריך להיות לפחות 90 ס"מ. בנוסף, תקנות התכנון והבנייה קובעות שחובה להתקין מעקה בכל מרפסת בבניין ובכל פתח בקיר שישנה סכנת נפילה ממנו. בעבר היתה גם דרישה מינימלית לעובי הזכוכית במעקה, אולם התקנים העדכניים קובעים שהעובי ישתנה בהתאם לעומסי הרוח, עומס המבנה ופרמטרים נוספים, דבר שמצריך בעל מקצוע שיבדוק ויחשב את עובי מעקה הזכוכית הנדרש. 

אתם בוודאי שואלים את עצמכם מה זו בכלל זכוכית מחוסמת וזכוכית רבודה? אז, הנה התשובה.

זכוכית מחוסמת היא זכוכית שעברה טיפול תרמי (טיפול בחום) בטמפרטורה גבוהה ומיד לאחריו קירור, תהליך שהופך אותה לחזקה במיוחד, אבל בנוסף גם לבטיחותית מאוד, כיוון שאם היא נשברת, דבר שלא קורה הרבה, היא מתנפצת לרסיסים קטנטנים, קהים ולא מסוכנים, שחוץ מהרעש והבלגן שהם עושים כשהם מתפזרים בכל הבית, לא נשקפת מהם סכנה מיוחדת. 

זכוכית רבודה, או בשני שמותיה הנוספים – זכוכית טריפלקס וזכוכית למינציה, היא זכוכית רב שכבתית שמורכבת משתי שכבות של זכוכית רגילה באיכות גבוהה, שמודבקות ביניהן באמצעות חומר פלסטי מיוחד שאינו מאפשר התפזרות רסיסים בעת התנפצות ושיש לה התנגדות לשבירה, כך שבמקרים כאלה היא נשארת כיחידה אחת בתוך המסגרת שלה. ניתן לשדרג את מראה הזכוכית באמצעות בחירה בצבעים או בדוגמאות וכמובן שניתן להפוך אותה לבטיחותית יותר אם הזכוכיות בהן משתמשים הן מחוסמות.

תהליך התקנת מעקה זכוכית

לפני הכל, חשוב לציין שהתקנת מעקה זכוכית מחויבת להתבצע על ידי איש מקצוע מיומן ומנוסה בלבד. בשום פנים ואופן אל תנסו להתקין מעקה זכוכית לבדכם, לא מדובר בהתקנה של מקלחון או חיפוי לקיר המטבח (שגם הם מומלץ שייעשו על ידי בעל מקצוע), כאן הבטיחות היא הדבר החשוב ביותר. אחרי הכל, מעקה הזכוכית מותקן על מנת למנוע נפילות ולהגן עליכם.

התקנת מעקה זכוכית מבוצעת באמצעות אביזרים ייעודיים שמאפשרים התקנה יציבה ובטוחה. 

הדבר הראשון שבעל המקצוע שבחרם יעשה הוא להחליט יחד איתכם על מיקום המעקה, ימדוד באופן מדויק את מיקום הנקודות שבהן יעוגן המעקה, וכן יחשב את העומסים ואת העובי של המעקה, כל זאת על מנת לעמוד בדרישות התקנים.

השלב הבא הוא לבחור את עיצוב המעקה. תוכלו לבחור בין זכוכית שקופה סטנדרטית, אולי חלבית שהיא אטומה במקצת או כזו שמגיעה בצבעים ובהדפסים ייחודיים. כדאי להיעזר בקטלוגים הן ברשת והן באולמות התצוגה שיתנו לכם רעיונות. 

מבחינת אפשרויות ההתקנה, דעו שיש 3 טכניקות מרכזיות מהן תצטרכו לבחור:

  • התקנת מעקה זכוכית שתול – מעקה זה נראה כאילו הוא עומד בפני עצמו, כשהוא יוצא מן הרצפה ואינו נעזר בעמודים או בכל אלמנט אחר לתמיכה. המראה הזה מתקבל מפני שאת בסיס המעקה מתקינים למעשה מתחת לרצפות. 
  • התקנת מעקה זכוכית על עמודים – מעקה זה נשען על עמודי מתכת או חומר גלם יציב אחר. סוג התקנה זה היה פופולרי בעבר, כיוון שהוא משדר חוזק ועמידות, אולם כיום הוא פחות מבוקש, בעיקר מפני שהעמודים יוצרים הפרעה וקוטעים את שדה הראייה ומפני שהוא נחשב פחות בטיחותי בשל החשש שיטפסו על העמודים.
  • התקנת מעקה זכוכית עם מנטים – המנטים הם תופסני מתכת קטנים שמותקנים לאורך המעקה ומעגנים את הזכוכית למדרגות או לרצפה מוגבהת. סוג זה של התקנה היא יציבה ואיכותית, ובשילוב עם הזכוכית המנטים יוצרים גם מראה אסתטי מאוד.

אם תבחרו במעקה זכוכית שתול, חשוב שתדעו שהתקנה שלו צריכה להתחיל כבר בשלב הבנייה, טרם הרכבת הריצוף, על מנת לאפשר עיגון של בסיס התמיכה של המעקה מתחת לריצוף, על מסילת פלדה, שתי הטכניקות האחרות – מעקה על עמודים ומעקה עם מנטים, יכולים להתבצע בכל שלב שבו נמצא הבית, גם אם אתם בונים קומה שניה או מוסיפים מרפסת כחלק משיפוץ או תמ"א.

 

מחיר מעקה זכוכית

מחיר מעקה הזכוכית תלוי בפרמטרים שונים, כמו סוג הזכוכית, העובי שלה, האם היא מודפסת, צבעונית, איזה פרזול מגיע יחד עם המעקה, מה הגימור שיש בקצה שלו ואיזו טכניקה נבחרה להתקנה שלו. כמו כן, קיים הבדל בין מחיר של מעקה למרפסת או לבריכה שהחיתוך שלהם נעשה בצורה ישרה ואחידה, לבין מחיר של מעקה למדרגות שהוא מורכב יותר ומצריך חיתוך שמותאם לשיפוע ולצורה של גרם המדרגות (חשוב גם האם זה גרם אחד או שאולי מדובר בכמה גרמים קטנים יותר עם מפלסים ישרים ביניהם). שימו לב שצורה מאתגרת ומסובכת יותר, תעלה כמובן את מחיר המעקה. 

אפשר לומר שמחיר התחלתי של מעקות זכוכית מתחיל ב-500 ₪ למ"ר ויכול להגיע גם לסכום שמעל 3,500 ₪, תלוי בסוג הזכוכית והעובי שלה. יחד עם זאת, בכלליות מחיר מעקה זכוכית למרפסת ינוע בין 1,300-1,500 מ"ר ואילו מחיר מעקה זכוכית למדרגות בין 1,700-2,500 ₪ למ"ר. 

תחזוקת מעקות זכוכית

כמו כל חומר, גם מעקות עשויים מזכוכית מגלים סימני בלאי עם הזמן, שמתבטאים בשריטות ובסדקים שיופיעו פתאום עליהם. בכדי להאריך את הופעתם של סימנים אלה, מומלץ לבצע תחזוקה שוטפת שלהם. תחזוקה כזו אמנם מסתכמת בעיקר בשטיפה ובניקיון של לכלוך וכתמים, אך רצוי שהיא תיעשה בעדינות, באמצעות מסירי שומנים ומסירי אבנית (במיוחד כשמנקים מעקות חיצוניים), תוך העדפה לשימוש במטלית מיקרופייבר שלא תפגום בזכוכית.

בנוסף, אם אתם מבחינים שהזכוכית סדוקה, סימן שהיא מאבדת למעשה מהבטיחות שלה וחשוב שתדאגו להחליף אותה במהירות האפשרית. מפני שרוב מעקות הזכוכית מורכבים ממספר משטחי זכוכית ולא ממשטח אחד ארוך ומתמשך, תוכלו כמובן להחליף רק את המשטח הפגום ולא את המעקה כולו. 

עדיין מתלבטים בבחירת מעקה הזכוכית?

מה בן אדם צריך חוץ מלחיות במקום בטיחותי ונעים לעין? זה בדיוק מה שמעקות זכוכית נותנים, את התחושה שלא משנה מה, הם מהווים מחיצה בטוחה שמגנה מנפילה ואינה מהווה סכנה. ואם בוחרים במעקה שלוקחים אותו גם למקום עיצובי שיוסיף מראה יוקרתי ואלגנטי לבית, אין ספק שמדובר במוצר מנצח. 

אנו ב מר. גלאס מתמחים בעבודות זכוכית מכל הסוגים, נשמח להעניק שירות מנצח שיגרום לזכוכית להיות הפנינה של הבית שלכם! 

מעוניינים בהצעת מחיר?

השאירו פרטים ונחזור בהקדם

דילוג לתוכן