fbpx

מקלחוני זכוכית - כל המידע לחדר מקלחת יוקרתי ויבש

מקלחון זכוכית – הפתרון לעיצוב המקלחת

כשאתם בונים או משפצים בית חדש, חלק משמעותי ממנו יתרכז ככל הנראה בחדר האמבטיה. בכל זאת מדובר באחד האזורים השימושיים ביותר בבית, כזה שאתם נכנסים אליו לפחות עם אחת ביום, ובדרך כלל הרבה יותר, בעיקר כדי להתקלח ולשטוף מעצמכם את תלאות היום, אך גם סתם בשביל להתאפר למשל או לשים את הכביסה בסל.
בבואכם לעצב את חדר האמבטיה, אין ספק שתיתקלו בשאלת השאלות – אמבטיה או מקלחון? לכל אחת מהאפשרויות יש יתרונות וחסרונות משלה וזו לגמרי החלטה שלכם כמובן, אך אנו החלטנו להתמקד במאמר זה במקלחונים, וספציפית יותר – במקלחוני זכוכית. המאמר ישמש מעין מדריך לרכישת מקלחון זכוכית, ונסביר על ההבדלים בין המקלחונים וסוגי הזכוכיות מהן הם מורכבים, נפרט את צורות המקלחונים השונות, ניתן קצת טיפים ונציין בין השאר מחירים ועלויות.

מה הוא מקלחון זכוכית ואיך הוא בנוי?

באופן כללי, מקלחון הוא מעין תא סגור מכל הכיוונים. לרוב צד אחד או שניים שלו (לעיתים רחוקות גם 3 צדדים) הם דלתות (זכוכית או פלסטיק) והצדדים הנותרים הם הקירות ההיקפיים של חדר האמבטיה. דלתות המקלחון יכולות להיות קבועות, נעות על מסילה או על ציר, במגוון צורות וגדלים, אך מטרתן העיקרית היא להגן על חדר האמבטיה מקילוחים ורסיסי מים בזמן המקלחת.
בשוק קיימים היום שני חומרי גלם מרכזיים שמרכיבים מהם מקלחונים – זכוכית ופלסטיק. מקלחון הזכוכית נפוץ יותר בשל יתרונותיו הרבים, עליהם נעמוד מאוחר יותר במאמר, נציין רק שהוא פשוט נראה טוב, הוא מוסיף אלמנט של אור ועניין לחדר, ושהוא קל מאוד לניקיון ונוח לשימוש. לעומת זאת, מקלחון פלסטיק נחשב לכאורה בטוח יותר מפני שמדובר בחומר גלם שאין בו סיכון בשום צורה שהיא והוא גם זול יחסית, אולם יש לו חסרונות מהותיים, ביניהם העובדה שלעומת מקלחון זכוכית, הוא צובר לכלוך וקשה יותר לנקות אותו, וכן הצבע האטום שלו, שיכול לגרום לאשליה של חדר קטן ולא מרווח, דבר שפוגם בהנאה ובמראה חלל האמבטיה.

אילו יתרונות יש למקלחוני זכוכית?

כפי שציינו, מקלחון זכוכית הוא לא רק אלמנט יעיל ושימושי מאוד, הוא גם הפך בשנים האחרונות לפריט יוקרתי ביותר, שניתן לשלב אותו בכל חדר אמבטיה, ולא משנה באיזה גודל הוא, ושמשדרג באופן מיידי את המראה ומוסיף לעיצוב שלו. אך למקלחוני זכוכית יש גם יתרונות אחרים, הנה המרכזיים שבהם:

ייחודיות ומגוון של מקלחון זכוכית – זכוכית היא חומר גלם אלגנטי ביותר ויש לה שיק וסטייל בכל מקום שבו היא ממוקמת. מקלחון זכוכית שממוקם בחדר האמבטיה משמש לרוב כנקודת מיקוד ויש לו השפעה גדולה על מראה החדר. לכל חדר אמבטיה יש אמנם את הייחודיות שלו, אך מצד שני קיים שפע עיצובי עצום של מקלחונים, שמאפשר בחירה. כך תוכלו להתקין למשל מקלחון מזכוכית שקופה לגמרי או מכזו שהיא שקופה למחצה ואפילו מזכוכית מעוצבת עם הדפס או תמונה לבחירתכם.

בטיחות של מקלחון זכוכית – לזכוכית יצא מוניטין גרוע בשל הסיכונים להתנפצות ולשבירה ותוך כדי גם לפגיעה פיזית, אבל מוניטין זה אינו הוגן, לכן חשוב להפריך אותו וליידע שהזכוכית ממנה מורכבים המקלחונים אינה מהווה סכנה כלל וכלל. כיום נעשה שימוש בטכנולוגיה בטיחותית מאוד לייצור זכוכית וזו שמיושמת במקלחון היא כל כך עבה (מינימום 8 מ"מ ואף יותר), עד שאינה יכולה כך סתם להישבר או להתנפץ. בנוסף לכך, הזכוכית בישראל מיוצרות עם תו תקן שעומד בדרישות בטיחות מחמירות מאוד של מכון התקנים. רצוי לוודא עם המתקין שהזכוכית במקלחון היא זכוכית מחוסמת או רבודה (הסבר מפורט בהמשך), ושהיא אכן נושאת תו תקן ישראלי.

מקלחון זכוכית מכניס אור ומרחב – חדר האמבטיה הוא אחד האזורים בבית שלאור יש בו תפקיד נכבד. מקלחת סגורה וחשוכה או שיש בה אור מועט בלבד, אינה נעימה. גם כך זהו חדר לח, והאפלוליות אינה מיטיבה עימו. לעומת זאת מקלחת מאווררת שנכנס אליה אור טבעי, גורמת לשוהים בה תחושה שהיא מרווחת יותר ומתקבלת להרגשה נינוחה. תוספת של מקלחון זכוכית מאפשרת לאור לחדור ולהאיר את החדר מבלי לעצור או לאטום אותו ובכך מספקת את אותה תחושת המשכיות ומרחב, כאילו החלל גדול יותר. מקלחון זכוכית יכול אפילו להעצים את הנוכחות של האור בחדר ולעיתים גורם להשתקפויות שלו על הקירות והרצפה, דבר שמכניס עוד יותר אור לחלל.

הגיינה – חיידקים, עובש ופטריות משגשגים בסביבה הלחה והרטובה של חדר האמבטיה, ובכך לא רק שיכולים להרוס את הקירות, אלא גם לגרום לבעיות בריאותיות שונות. התקנת מקלחון זכוכית שעמיד בפני חיידקים ושאר מרעין בישין מונעת מהם להצטבר על הדפנות והקירות של המקלחון. זה כמובן לא פוטר אתכם מטיפול בשאר חלקי חדר האמבטיה, כמו למשל צביעת הקירות בצבעים ייעודיים דוחי עובש ואוורור מספיק של החלל.

תחזוקה קלה – אנו חיים בעולם שבו כל תוספת לבית שלנו אמורה להיות מחד יפה לעין, אך מאידך גם נוחה לטיפול. וזה בדיוק מה שקורה עם מקלחון זכוכית, שלא רק שהוא אלמנט יפהפה שמשדרג את חדר האמבטיה, הוא גם לא דורש מכם לעמול קשה מדי כדי לתחזק ולנקות אותו. מכיוון שמדובר בזכוכית מחוסמת או רבודה, המקלחון גם הופך עמיד מאוד לשריטות ולסדקים וכל שצריך על מנת לנקות אותו זה מטלית ומים.

כיצד צורת המקלחת משפיעה על המקלחון?

בחירת המקלחון קשורה קשר בלתי נפרד לצורת חדר האמבטיה שלכם ולגודל החלל שבו הוא יותקן. תכנון מראש יאפשר לכם לדעת איזה מקלחון להזמין, אך לשם כך עליכם לדעת את המידות המדויקות של האזור שבו אתם מעוניינים להתקין את המקלחון, כולל הגובה שלו.
כמו כן רצוי שתדעו טרם הרכישה היכן המקלחון ימוקם – האם הוא יסתמך על קיר אחד או שיהיה פינתי? ואם פינתי – האם מרובע, מלבני או עגול? האם הוא יהיה קרוב למקור מים או שתידרש גם התאמה של הצנרת? האם חדר האמבטיה גדול מספיק כדי לסגור עבורו אזור ייעודי? מה יהיה המרחק בינו לבין אלמנטים אחרים בחדר, כמו למשל ארון האמבטיה, הכיור והאסלה? גודל החלל והמרחק של המקלחון מאלמנטים אחרים משפיעים בעיקר על צורת פתיחת הדלת, אך גם עוזרים לקבוע את צורת המקלחון ואת העיצוב שלו – האם תהיה לו דלת אחת או יותר, האם הדלתות שלו יצטרכו להיות קבועות (לפחות חלק מהן)? האם הן תהיינה מקובעות לרצפה במסילה שתנוע ימינה ושמאלה או שהן תוכלנה להיפתח קדימה ואחורה בציר?
כל אלו דברים שצריך לדעת מראש ולשם כך נחוץ תכנון נכון.בשוק קיימים היום שני חומרי גלם מרכזיים שמרכיבים מהם מקלחונים – זכוכית ופלסטיק. מקלחון הזכוכית נפוץ יותר בשל יתרונותיו הרבים, עליהם נעמוד מאוחר יותר במאמר, נציין רק שהוא פשוט נראה טוב, הוא מוסיף אלמנט של אור ועניין לחדר, ושהוא קל מאוד לניקיון ונוח לשימוש. לעומת זאת, מקלחון פלסטיק נחשב לכאורה בטוח יותר מפני שמדובר בחומר גלם שאין בו סיכון בשום צורה שהיא והוא גם זול יחסית, אולם יש לו חסרונות מהותיים, ביניהם העובדה שלעומת מקלחון זכוכית, הוא צובר לכלוך וקשה יותר לנקות אותו, וכן הצבע האטום שלו, שיכול לגרום לאשליה של חדר קטן ולא מרווח, דבר שפוגם בהנאה ובמראה חלל האמבטיה.

באילו סוגי זכוכית משתמשים ליצירת מקלחוני זכוכית?

קיימים שני סוגי זכוכית המאושרים כבטיחותיים על ידי מכון התקנים הישראלי – זכוכית מחוסמת וזכוכית רבודה.
זכוכית מחוסמת היא זכוכית שמיוצרת בתהליך של חימום לטמפרטורות גבוהות ואז קירור מהיר שלה, דבר שהופך אותה חזקה מאוד. זכוכית מחוסמת יכולה להישבר, וכשזה קורה היא מתנפצת (ברעש גדול) לרסיסים קטנטנים, שווים בגודלם, אך שאינם חדים בכלל.
לעומת זאת, זכוכית רבודה היא זכוכית בעלת שתי שכבות, שמודבקות ביניהן באמצעות חומר ייעודי, סוג של דבק, שתפקידו למנוע פיזור של רסיסי זכוכית במקרה של שבר או מכה חזקה. הזכוכית הרבודה לא נשברת, היא יכולה רק להיסדק.
כל אחת מהזכוכית יכולה להגיע בגימור לבחירתכם – שקוף, חלבי, אטום או עם הדפס או פסים, אך חשוב שתתקינו מקלחון בעל דלתות זכוכית שעשויות מאחד מסוגי הזכוכיות שהוזכרו כאן, ושהן תהיינה בעובי של 8 מ"מ לפחות, ואם המקלחון שלכם גבוה במיוחד (מעל 2.3 מ'), אפילו בעובי של 10 מ"מ ויותר.

דגשים לגבי ניקוז מים במקלחון זכוכית

דבר נוסף שיש לקחת בחשבון נוגע לאופן ניקוז המים מהמקלחון, קרי הרצפה שלו. הניקוז הוא סוגיה מהותית בהתקנת המקלחון, כיוון שאם הוא לא מבוצע בצורה טובה, תהיה הצטברות מים וזליגה שלהם אל מחוץ למקלחון, דבר שהוא בעייתי וקשה מאוד להתנהל איתו, אך גם מהווה סיכון החלקה.
לניקוז נכון יש שני פתרונות יעיליםהאחד הוא יצירת שיפועים במרצפות המקלחון, אלה הקרובות אל פתח הניקוז, בצורה כזו שהמים הנוזלים מלמעלה זורמים בזווית אל פתח הניקוז ולא נקווים על המשטח. פתרון שני הוא התקנת אגנית, מעין משטח רצפה או בסיס למקלחת דמוי כיור רחב ונמוך שמורכב על הרצפה עצמה, שיש לו כמובן שיפוע מתאים על מנת לנקז את המים מטה אל הצנרת ולמנוע מהם להיקוות ולצאת החוצה אל מחוץ למקלחון.
היתרון בשיפוע הוא המשכיות של הקו העיצובי שקיים בחדר האמבטיה, חיסכון בעלויות ונוחות התחזוקה. היתרון בהתקנת אגנית הוא הבטיחות, מפני שאפשר לצפות אותה בשכבת אנטי סליפ מחוספסת שתמנע החלקה, וכן העובדה שהאגנית מהווה למעשה שכבה נוספת מעל הרצפה הקיימת, כך שנזילות אל הקומה מתחת תהיינה נדירות. יחד עם זאת, ההחלטה בין שני הפתרונות היא כמובן שלכם, כיוון ששניהם יעילים באותה המידה.

מחיר מקלחון זכוכית

למקלחונים יש טווח מחירים רחב מאוד הם מתחילים מעלות של 1,000 ₪ ויכולים לטפס עד למחיר של 7,000 ₪. אם המקלחת שלכם לא קטנה או גדולה מדי, סביר להניח שתוכלו להסתפק במקלחון בעל מידות סטנדרטיות (למשל 90X90, 80X120 או 100X100, שכמובן שככל שהוא יהיה גדול יותר, גם המחיר שלו יאמיר). לעומת זאת, אם יש לכם דרישות ייחודיות למקלחון שלכם, תצטרכו לשלם מן הסתם יותר עליהן. 
מרכיבים נוספים שמשפיעים על מחיר המקלחון הם מספר הדלתות, סוג הפרופילים, סוג הזכוכית, רמת הפרזול שלו והגובה. כל תוספת כזו היא גם תוספת במחיר. על מנת לקבוע בצורה מדוייקת את המחיר הסופי של התקנת מקלחון הזכוכית מומלץ ליצור קשר עם בעל מקצוע מומחה שיבחן את אזור ההתקנה ביחד עם הדרישות היחודיות לפרוייקט לקבלת הצעת מחיר הגיונית ומקצועית.

לסיכום הנושא, בחירת מקלחון זכוכית דורשת תכנון, הבנה של הצרכים, היכרות עם חומר הגלם והאלמנטים שנוספים לו וכמובן הקצאת תקציב. כך שעל אף שמדובר במוצר קטן יחסית, יש לו השפעה גדולה מאוד על עיצוב חלל האמבטיה ועל ההרגשה שלכם בתוכו, לכן קחו את הזמן ושימו לב לכל הפרטים לפני שתרכשו את מקלחון הזכוכית האולטימטיבי לכם. 

אנו ב מר. גלאס מתמחים בעבודות זכוכית מכל הסוגים, נשמח להעניק שירות מנצח שיגרום לזכוכית להיות הפנינה של הבית שלכם! 

תהליך יצור של מקלחון זכוכית

צפו בתהליך של יצור וחיתוך מקלחוני זכוכית לפני ההגעה המוצלחת ללקוח המאושר.

תמונות מקלחוני זכוכית - העבודות שלנו

שאלות ותשובות - מקלחוני זכוכית

מחיר למטר של התקנת מקלחון מותאם אישית תלוי באזור ההתקנה ובחומרי הגלם שנבחרו לפרוייקט – לכן מומלץ ליצור קשר עם בעל המקצוע לקבלת הצעה מדוייקת.

התקנת מקלחון זכוכית אורכת כמספר שעות, אורך ההתקנה מושפע מכמות ההתאמות שיש לבצע באזור ההתקנה ומבנה המקלחון שנבחר על ידי הלקוח.

שימור ותחזוקת מקלחון זכוכית מסתכמת בניקוי זכוכית המקלחון עם מטלית לחה עם מעט סבון.

תחילה יש להתקין את מסגרת המקלחון על האזור המוגדר להתקנה, לאחר התקנת המסגרת נתקין את צירי הדלתות. לאחר שבסיס המקלחון הותקן נלביש עליו את הקירות והדלתות. ובסוף התהליך נחבר את הידיות של המקלחון.

המקלחון נועד לשמירה על חדר אמבטיה יבש, ואכן מקלחון זכוכית תקין ולא פגום אמור להיות אטום הרמטית.

ניתן לבצע התקנה חלקית של החלק שנשבר או לבצע התקנה מחודשת לגמרי של מקלחון זכוכית חדש, מה שבטוח זה שתזדקקו לבעל מקצוע מיומן.

בצורה חד משמעית ניתן להגיד שהוספת מקלחון זכוכית תגרום לחדר המקלחת להראות יוקרתי הרבה יותר. 

מעוניינים בהצעת מחיר למקלחון זכוכית ברמה הגבוהה ביותר ?

השאירו פרטים ונחזור בהקדם

דילוג לתוכן