מעקות זכוכית למרפסת

עם התפשטות פרויקטי התמ"א והבנייה לגובה, הבין הצרכן הישראלי עד כמה מרפסת כבר מזמן אינה מותרות ושמעצם היותה האפשרות היחידה עבורו לשבת באוויר הצח, לנשום אוויר וליהנות מהנוף, היא מהווה למעשה את אחד האלמנטים המשמעותיים בבית. וכך היא תפסה את מעמדה כאזור אהוב ומטופח, וכיום ניתן לראות המוני מרפסות עם ריהוט מפנק ואקססוריז שמשדרגים את החיים, כמו עמדת ברביקיו מאובזרת, או כאלו שפשוט הפכו לגינות משגשגות וצבעוניות.

אבל יחד עם זאת, חשוב לזכור שלמרות שהיא חלק בלתי נפרד מהבית, המרפסת (כמו כל הדירה כמובן) ממוקמת בגובה ולשם כך יש להקדיש מחשבה לא רק למראה שלה, אלא גם להקצות זמן ותקציב על מנת שהיא תהיה בטיחותית ותוכל להגן באופן מקסימלי על השוהים בה.

וכשמדברים על בטיחות במרפסת, מתכוונים בראש ובראשונה למעקה חזק. בשוק קיימים מגוון חומרי גלם שניתן להתקין מהם מעקה שיספק מענה בטיחותי ראוי, כשמעל כולם בולטים יתרונותיה של הזכוכית, שעל פי דעת רבים היא המוצלחת ביותר מביניהם.

אז מאילו חומרים ניתן להתקין מעקה ומדוע דווקא הזכוכית היא המתאימה ביותר? מהם היתרונות שלה? כיצד מתבצעת התקנת מעקה זכוכית וכמה זמן זה לוקח? ושאלת השאלות – כמה זה עולה? נענה על הכל, מבטיחים.

מעקות זכוכית למרפסת – מדוע דווקא זכוכית?

הזכוכית בעלת תכונות שמאגדות מגוון תחומים – פיזיקה, כימיה, אופטיקה, אמנות – ולכן היא אהובה על אנשי מקצוע רבים שיכולים לנצל את יתרונותיה, כל אחד לפי צרכיו. תכונות אלה הן גם שהקפיצו אותה לראש הטבלה של מעצבי הפנים והאדריכלים שמשלבים אותה באופן תדיר במבנים שהם מעצבים, ובכלל זה גם במעקות, הן בפנים המבנה והן במרפסות.

אז למה דווקא זכוכית כמעקה למרפסת? הנה חלק מהמאפיינים שלה, שאם משווים אותם לאלו של חומרי גלם אחרים, כמו למשל עץ או אלומיניום, מבינים שבעוד שכל אחד מהם נותן פתרון רק לחלק מסוים מהדרישות, הזכוכית מאפשרת את ההיתכנות של כולם:

  1. בטיחות – המטרה העיקרית של מעקה זכוכית למרפסת היא לשמש תוספת ביטחון בטיחותית. מעקות הזכוכית (גם אלה שמותקנים על גרמי המדרגות) עשויים מזכוכית מחוסמת שנחשבת חזקה מאוד ושיכולה להגן מפני נפילות. בנוסף לכך, התהליך שבו מיוצר סוג זכוכית זה, לא מאפשר לה להישבר, כך שגם אם מאיזושהי סיבה המעקה ייסדק, הזכוכית לא תתנפץ לאלפי רסיסים ותסכן את אלו שנמצאים בה או את אלו שבחוץ, ברחוב או בקומות מתחת.
  2. תחושת המרחב – אחת הדרישות של מעקה מרפסת, שעליו לשמש מעין קיר נמוך שיתחום את המרפסת בצד שבו הוא מותקן. מעקה זכוכית הוא פתרון מצוין לכך, כיוון שהוא אכן מספק דרישה זו, אך מבלי להגביל את תחושת ההמשכיות. השקיפות של הזכוכית מאפשרת לראות את הנוף דרכה ויוצרת תחושת מרחב שמכניסה את האור והחוץ אל תוך המרפסת ומשם אל פנים הבית.
  3. מראה מודרני ועכשווי – תכונה נוספת של הזכוכית שהיא מוסיפה נופך מתוחכם ואלגנטי לכל מקום בו היא מותקנת ושהיא כמעט ואינה משתנה או מתבלה לאורך השנים. כך שאולי זה המראה האלמותי הזה שלה שמתאים תמיד לכל תקופת זמן, אך אין ספק שמעקה זכוכית למרפסת נראה נפלא ומשתלב היטב עם כל סגנון וסביבה.
  4. תחזוקה קלה – ולבסוף, זכוכית היא גם חומר שקל מאוד לנקות. גם אם יהיו עליה כתמים או טביעות אצבע, אפשר לנקות אותם על המקום בקלילות, כל מה שצריך זה מטלית נקייה ומים והמעקה נראה כמו חדש.

סוגי מעקות זכוכית למרפסות

מעקה זכוכית למרפסת יכול להיות מעוצב ככל העולה על דעתכם וככל שהתקציב מאפשר לכם, אך יש מספר פרמטרים שתצטרכו להתייחס אליהם בבחירה שלו:

סוג הזכוכית – כאן עומדות שני סוגים עיקריים לבחירה (שניהם אגב טובים באותה המידה): האחד הוא זכוכית מחוסמת שעברה טיפול בחום בטמפרטורות גבוהות ולאחר מכן קירור מיידי, תהליך שהופך אותה חזקה ובטיחותית מאוד; והשני הוא זכוכית רבודה, או בשמה הנוסף זכוכית טריפלקס, רב שכבתית, שמורכבת משתיים או יותר שכבות שמודבקות ביניהן על ידי חומר ייעודי שאינו מאפשר לה להישבר.  

צבע הזכוכית – הזכוכית מגיעה בשקיפויות שונות. היא יכולה להיות חלבית ועמומה מעט; שקופה רגילה, כזו שהגוון שלה נוטה לירקרק; שקופה לחלוטין, אקסטרה קליר, כלומר שהוציאו ממנה את העופרת שגורמת לגוון הירוק; והיא גם יכולה להיות שחורה, כזו שמתפקדת בדיוק כמו משקפי שמש, מתכהה וניתן לראות דרכה רק מצד אחד. למרבה הפליאה, הזכוכית גם יכולה להגיע בגוונים שונים ואפשר אפילו להדפיס עליה תמונה לבחירתכם, דבר שיהפוך את המעקה שלכם ליחיד במינו.

צורת הזכוכית –  הכוונה בצורת הזכוכית היא לצורת הגימור של יחידות המעקה שיכול להיות בעל מראה מעוגל יותר או ישר, לפי העדפתכם.

פרזול – בדרך כלל למעקה הזכוכית מתלווה גם פרזול שיכול לבוא לידי ביטוי בעמודים בין יחידות הזכוכית, במאחזי היד מעל המעקה או בתופסנים שמקיפים אותו. לכל אחד מהם צורה וגימור משלו, והבחירה היא מגוונת.

לאחר שבחרתם את האלמנטים של מעקה הזכוכית למרפסת, הגיע הזמן לבחור את סוג המעקה, שנגזר למעשה מאופן ההתקנה שלו. קיימים 3 סוגי מעקה נפוצים: מעקה שמותקן על מחברי נקודה, מעין תופסנים שמותקנים לאורכו, ושאינם בולטים, כך שהם משווים למעקה מראה מינימליסטי ואחיד; מעקה שתול שהבסיס שלו מעוגן על עמודים מתחת לרצפות, מה שגורם למעקה להיראות כאילו הוא עומד בזכות עצמו, במעין יחידה ארוכה אחת. קחו בחשבון שבחירה במעקה שתול יכולה להיעשות רק אם אתם בונים או משפצים את הבית, מפני שלאחר שהתשתיות כבר עומדות איתן, אין אפשרות לצקת או להתקין עמודים תחת הריצוף; והסוג האחרון, מעקה עם עמודים שמותקנים בין יחידות הזכוכית והם אלו שמעגנים אותן.

תהליך התקנת מעקה הזכוכית במרפסת

על פי חוק, כל מרפסת חייבת במעקה, למען הביטחון והבטיחות. ומפני שידוע שעם בטיחות לא משחקים, התקנת מעקה זכוכית למרפסת צריכה להתבצע על ידי בעל מקצוע בלבד, שיידע להתאים את המעקה לשימוש שייעשה בו, למאפייני הבית ולתנאי מזג האוויר.

כפי שציינו בפסקה הקודמת, סוג המעקה נגזר מאופן ההתקנה. אם אתם בונים או משפצים את הבית, אנו ממליצים על התקנת מעקה שתול, אך אם המרפסת שלכם כבר קיימת ואתם צריכים להחליף או להוסיף מעקה, הבחירה שלכם תהיה בין מעקה עם מחברי נקודה או מעקה עם עמודים.

כך או כך, בעל המקצוע יגיע אליכם בפעם הראשונה למדידות מדויקות של מיקום נקודות העיגון של מעקה הזכוכית וכן לחישובים של עומסים, גובה ועובי. לאחר שהמעקה יהיה מוכן להתקנה, יגיע בעל המקצוע שוב ויעגן את המחברים או העמודים, ואז יתקין את הזכוכית ואת הפרזול שבחרתם. תהליך ההתקנה עצמו אמור לקחת כמה שעות לכל היותר. אז קצת סבלנות ויש לכם מעקה.

כמה זה עולה? – מחירים של מעקות זכוכית

כמו כל תוספת לבית, גם מחיר מעקה הזכוכית משתנה בהתאם לפרמטרים שונים כמו אורך, עובי הזכוכית, סוג הזכוכית, הפרזול שנבחר עבור המעקה ואופן ההתקנה שלו. באופן כללי ניתן לומר שעלות התקנת מעקה למרפסת עומדת בממוצע על 1,500 ₪ למ"ר, כולל עבודה וחומרים.

אז אחרי שקראתם את המאמר, איך תוכלו לומר לא למעקה זכוכית, שהוא גם חזק מאוד, בטיחותי, נראה נפלא ודורש כל כך מעט תחזוקה? כל מה שצריך זה פשוט לבחור איש מקצוע ואת האלמנטים הרצויים של מעקה הזכוכית שנראה לכם הכי טוב ולהתקדם להתקנה. אין ספק שתעשו בחירה נבונה, שתחזיק מעמד לשנים רבות.

דילוג לתוכן